menoumespiti21968905.l

Τις τρέχουσες ανακοινώσεις μπορείτε να βρείτε και στο ιστολογιο μας

Καλώς ήλθατε στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Ρεθύμνου (12/θέσιο)

" πάμε...πέμπτο ! ! ! "

Ο Διευθυντής, οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές και οι μαθήτριες του 5ου Δημοτικού Σχολείου Ρεθύμνου σας καλωσορίζουμε στον ιστότοπο του σχολείου μας.

Μέσα από τις ιστοσελίδες αυτές θα δείτε πληροφορίες και νέα για την δράστηριότητα και τις εκδηλώσεις, του σχολείου κατά το τρέχον σχολικό έτος, αλλά και τα προηγούμενα σχολικά έτη. Έτσι υπάρχουν σχολικές ανακοινώσεις και πολλά άλλα, όπως αναφορές στις δράσεις των τάξεων, των ειδικών μαθημάτων, του απογευματινού τμήματος (του ολοήμερου) και των διάφορων ομάδων και εργαστήριων. Επίσης υπάρχει το ωράριο λειτουργίας, το πρόγραμμα μαθημάτων, οι εκπαιδευτικοί και τμήματα του σχολείου, οι ειδικότητες, οιημέρες και ώρες συνεργασίας δασκάλων και γονέων, θέματα υγιεινής κ.ά. Τέλος υπάρχει εκπαιδευτικό υλικό και χρήσιμες συνδέσεις.

Στο ιστολόγιο μπορείτε να διαβάσετε άρθρα τα οποία είναι γραμμένα από δασκάλους και τους μικρούς μαθητές.

Ελπίζουμε να είναι όλα ενδιαφέροντα!

"60 χρόνια" από την ίδρυση του 5ου Δημ. Σχολ. Ρεθύμνου

Με αφορμή τον εορτασμό των 60 ετών λειτουργίας του 5ου Δημοτικού σχολείου Ρεθύμνου, (Σχολ. Ετος 1954-55 εως και 2014-2015) πραγματοποιήθηκε εβδομάδα εκδηλώσεων με έκθεση υλικού και φωτογραφίας, ομιλίες για τα 60 χρόνια λειτουργίας του σχολείου και συνάντηση εκπαιδευτικών που υπηρέτησαν στο σχολείο.

sima sxoleiou 5dim reth

Εκπαιδευτικα Προγράμματα
KritikiIstoria       Peripatospaliapoli     tetrakatoikies2016    100xronia

Για περισσότερα μπορείτε να επισκεφτείτε και το ιστολογιο μας (κάντε κλικ πάνω σε αυτό)

Τα ιστολόγια είναι μοντέρνα διαδικτυακά εργαλεία, που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην παιδαγωγική διαδικασία λόγω της διαδραστικότητας τους και της δυνατοτήτων ομαδικής εργασίας που προσφέρουν.

Η δημιουργία ιστολογίου από το σχολείο μας δίνει ώθηση στην ανάπτυξη περιβάλλοντος δημοσιοποίησης των ιδεών, σκέψεων, απόψεων, γνώσεων των χρηστών (μαθητών - δασκάλων) μας, χρησιμοποιώντας κείμενο, ήχο, εικόνα και ταινίες ως μέσα έκφρασης.

Επικοινωνήστε μαζί μας στις παρακάτω διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου:
  • Γραφείο Διεύθυνσης Σχολείου: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., για ό,τι έχει σχέση με τα ενδοσχολικά θέματα, τα υπηρεσιακά και το Σύλλογο Διδασκόντων , και
  • Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., για ό,τι έχει σχέση με τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων και τις εξωσχολικές δραστηριότητες.

Υπενθύμιση: Ο σκοπός της δημιουργίας του συγκεκριμένου ιστότοπου είναι αποκλειστικά χρηστικός, όσον αφορά στη λειτουργία της σχολικής μας κοινότητας. Στόχος είναι να αναδείξουμε το σχολείο μας, να προσφέρουμε ψηφιακό υλικό και να προωθήσουμε την αξιοποίηση και χρήση νέων τεχνολογιών από μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Η ιστοσελίδα δημιουργήθηκε σε απλή μορφή αρχικά το 2008 με πρωτοβουλία του Διευθυντή του Σχολείου Νικ. Φωτάκη και αναδιαμορφώθηκε με χρήση εφαρμογών διαχείρισης περιεχόμενου (CMS) ανοιχτού λογισμικού, το σχολικό έτος 2012-13 μέχρι σήμερα με την υποστήριξη και βοήθεια του Μαριδάκη Αλέξανδρου (Εργαστηριακού Διδάσκοντα Ψηφικών δεξιοτήτων του Πανεπιστημίου Κρήτης) και γονέα μαθητών του σχολείου μας, τον οποίο ευχαριστούμε ιδιαίτερα.

Επισήμανση: Για λόγους προστασίας και ασφάλειας των προσωπικών δεδομένων των μαθητών προσπαθούμε να δείχνουμε γενικά πλάνα του σχολείου και πολλές φωτογραφίες είναι θολές και σε χαμηλή ανάλυση.