ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2020-2021

Αγαπητοί γονείς,

Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2020-2021, σας καλωσορίζω  και σας εύχομαι  υγεία, προσωπική και οικογενειακή ευτυχία.

Ο Αγιασμός  των μαθητών και εκπαιδευτικών του 5ου Δημοτικού Σχολείου Ρεθύμνης  για το σχολικό έτος 2020-21 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14  Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 11:00 στον αύλειο χώρο του παρουσία εκπροσώπων του Συλλόγου Διδασκόντων, μελών του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και των μαθητών/τριών της Α’ τάξης. Με την ολοκλήρωση της τελετής του αγιασμού, οι ιερείς θα περάσουν από κάθε τάξη όπου θα βρίσκονται μαθητές και εκπαιδευτικοί για να δώσουν την ευλογία τους.

Με βάση την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας όλοι οι μαθητές θα έρθουν στο σχολείο στις 08:15 και θα αποχωρήσουν με το πέρας του αγιασμού στις 11:45.

Οι μαθητές θα έρθουν χωρίς τσάντες.

Επισημαίνεται ότι λόγω των μέτρων για την αποφυγή της διασποράς Covid-19,  στο σχολείο θα μπουν:

1. Οι μαθητές/τριες της Α’τάξης με 1 συνοδό ο καθένας/μια.
  2. Οι μαθητές/τριες των υπολοίπων τάξεων ΧΩΡΙΣ ΓΟΝΕΙΣ.

Υπενθυμίζεται ότι η χρήση μάσκας είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ από όλους στον χώρο του σχολείου καθώς και η τήρηση των αποστάσεων.

Η προσέλευση και αποχώρηση των  μαθητών/τριών  των τάξεων Α’ και Β’ θα γίνει από την ανατολική είσοδο και των μαθητών/τριών των τάξεων Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ’ από τη δυτική.

Με εκτίμηση,

Ο Διευθυντής του σχολείου